СИСТЕМА ЗМАГАНЬ У ПРОФЕСІЙНОМУ ТЕНІСІ: ЕВОЛЮЦІЯ ТА СУЧАСНІСТЬ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.28925/2664-2069.2023.213

Анотація

Актуальність. Сучасна система змагань у професійному тенісі формувалась та розвивалася понад два століття. На різних історичних етапах вона зазнавала впливу різноманітних чинників, що спричиняло до реформування і заміни окремих компонентів системи, проте сприяло постійному підвищенню її організаційної та економічної ефективності.

Мета: виявити особливості становлення та розвитку компонентів системи змагань у професійному тенісі в контексті історії та сучасності.

Матеріал і методи. Дослідження проведено із використанням матеріалів теоретичного характеру. Аналізу, порівнянню та систематизації піддавалися зокрема сучасні праці, у яких визначено, описано окремі складові системи змагань у професійному тенісі, а також чинники, котрі визначають напрями удосконалення окремих турнірів чи турів, а також системи змагань у виді спорті у комплексі.

Результати. Професійний напрям тенісу розвивався починаючи з 1820-х років. Широкої популярності він почав набувати з 1968 року, коли було проголошено «еру Відкритого тенісу». З того часу і до сьогодні основними змаганнями в системі змагань професійних тенісистів залишаються чотири турніри Grand Slam. Не меншого значення, починаючи з 1970-х років набуває турова система організації тенісних змагань.

На сьогодні в структурі календаря змагань провідна роль належить зокрема наступним змаганням і турам (розташовані в порядку значущості): ATP Finals, ATP Masters 1000, Кубок ATP, Tour ATP 500, Tour ATP 250, ATP Challenger Tour. Усі зазначені змагання передбачають високі призові для лідерів. Окрім того в структурі системи змагань з професійного тенісу важливе місце належить рейтингу ATP, який з одного боку визначає статус (бальність) кожного змагання, а з іншого – позиції спортсменів у змагальних перегонах.

Висновки. У професійному тенісі сьогодні сформувалася достатньо складна, розгалужена і водночас високо комерціалізована система змагань, яка містить велику кількість компонентів. Формування цієї системи відбувалося з постійним урахуванням чинників соціального, економічного, політичного, технологічного характеру, які були/є актуальними в той чи інший час.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-10-25

Номер

Розділ

Статті