PARTICIPATION OF THE ANTIOXIDANT SYSTEM IN THE PROCESS OF ADAPTATION OF THE BODY OF ATHLETES DURING INTENSE MUSCLE ACTIVITY
DOI:
https://doi.org/10.28925/2664-2069.2023.19Анотація
Актуальність. Одним з видів біохімічних резервів організму людини є антиоксидантна система, яка зворотно впливає на руйнівну дію вільних радикалів і утримує рівень перекисного окиснення ліпідів (ПОЛ) у фізіологічно безпечних межах. У статті наведено результати визначення антиоксидантних властивостей крові борців і боксерів у стані спокою та після фізичного навантаження на 10хв відновлення, через 1 годину та ранком наступного дня. Активація ПОЛ під впливом фізичних навантажень ‒ це один із проявів загального синдрому адаптації – стресу і кількісне визначення її параметрів є важливим для своєчасного застосування антистресових засобів і заходів.
Мета дослідження: вивчення інформативних показників антиоксидантної системи крові спортсменів різних спеціалізацій у стані спокою і після впливу фізичних навантажень.
Матеріали і методи. У дослідженні брав участь 21 спортсмен високого класу (чоловіки і жінки) віком 19-30 років. Вміст ТБК-активних продуктів визначали в капілярній крові спортсменів колориметричним методом по реакції з тіобарбітуровою кислотою. Перекисну резистентність еритроцитів досліджували на фотометрі LP-400, „Dr.Lange” (Німеччина) з використанням готових наборів реактивів.
Результати. Після контрольно-тренувальних навантажень тривалістю близько 1,5 години у представників греко-римської боротьби та боксу вміст ТБК-активних продуктів та перекисний гемоліз еритроцитів значно підвищилися відносно стану спокою на 10 хвилині відновлення, через годину та ранком наступного дня. Підвищення вмісту ТБК-активних продуктів та гемолізу еритроцитів під впливом фізичних навантажень вказує на надмірну активацію процесу генерації вільних радикалів та посилення ПОЛ внаслідок недостатньої потужності антиоксидантного захисту.
Висновки. Резюмуючи представлений у цій роботі аналіз та інтерпретацію результатів проведеного дослідження, а також результати раніше проведених досліджень, можна вважати переконливо доведеним факт активації ПОЛ у тканинах, що інтенсивно функціонують при напруженій м'язовій діяльності, та важливу роль АО-системи організму в забезпеченні високої фізичної працездатності. Виявлена при цьому специфічність функціонування окремих механізмів при заняттях різними видами спорту служить об'єктивним обґрунтуванням для вибору засобів і способів їх корекції, що забезпечує захисну дію від негативних впливів посилення вільнорадикальних реакцій і сприяє тим самим підвищенню стійкості організму до впливу вільних радикалів, стимуляції ефективності м'язової діяльності та прискоренню процесу відновлення.
Ключові слова: спорт, антиоксидантна система, гемоліз, еритроцити, кров, метаболізм.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.