ВИЗНАЧЕННЯ ІЄРАРХІЧНОЇ СТРУКТУРИ ЗМАГАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ВИСОКОКВАЛІФІКОВАНИХ ВОЛЕЙБОЛІСТІВ МЕТОДАМИ ФАКТОРНОГО АНАЛІЗУ

Автор(и)

Анотація

Вступ. Визначення ієрархічної структури змагальної діяльності у волейболі з використанням методів багатовимірного математичного аналізу дозволяє раціонально побудувати структурні утворення річного макроциклу підготовки висококваліфікованих волейболістів і підвищити ефективність змагальної діяльності.

Мета дослідження – проаналізувати структуру змагальної діяльності у волейболі із застосуванням методів факторного аналізу та визначити ієрархію її окремих компонентів.

Методи дослідження: аналіз та узагальнення даних науково-методичних літературних джерел і мережі «Internet», педагогічні спостереження, контент-аналіз матеріалів комплексних наукових груп та офіційних сайтів професійних волейбольних клубів, Федерації Волейболу України і Світової Ліги з волейболу, методи математичної статистики. Використано показники змагальної діяльності 45 спортсменів у 28 офіційних матчах.

Результати. Методами факторного аналізу досліджено показники змагальної діяльності висококваліфікованих волейболістів – учасників офіційних матчів Національного чемпіонату (10 ігор), Кубку України з волейболу (8 ігор) та Світової Ліги з волейболу (10 ігор). Відбір гравців проведено за процедурою визначення «TOP-15 Rating» кращих спортсменів за показниками провідних техніко-тактичних дій. Визначено належність складових компонентів змагальної діяльності до конкретної групи факторів у залежності від значення коефіцієнтів факторних навантажень

Висновки. Результати факторного аналізу свідчать про наявність певної ієрархії у структурі змагальної діяльності у волейболі та істотні відмінності, що  притаманні цій структурі у виграних і програних матчах. Найбільш ієрархічно важливими для генеральної сукупності структури змагальної діяльності та для виграних офіційних матчів є кількісно-якісні показники прийому м’яча з подачі, прийому м’яча після атакувальних і обманних ударів; блокування; кількості набраних очок; атакувальних техніко-тактичних дій з передньої та задньої ліній і подачі м’яча. Стосовно ієрархічної структури змагальної діяльності у офіційних програних матчах до 1-3-ьої груп факторів віднесено показники атакувальних техніко-тактичних дій із задньої лінії; прийому м’яча з подачі, прийому м’яча після атакувальних і обманних ударів; набраних очок; блокування; помилок і фолів. Кількісно-якісні показники атакувальних техніко-тактичних дій з передньої лінії та подачі м’яча за результатами факторного аналізу віднесено до останньої (4-ої) групи факторів.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-05-24

Номер

Розділ

Статті