ВПЛИВ КОМПОНЕНТІВ ОЦІНКИ НА ЗАГАЛЬНИЙ РЕЗУЛЬТАТ СПОРТСМЕНІВ НА ВСЕСВІТНІХ ЗМАГАННЯХ СЕРЕД ВІКОВИХ ГРУП ЗІ СТРИБКІВ НА БАТУТІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.28925/2664-2069.2022.14

Анотація

Вступ. Стрибки на батуті – це складнокоординаційний вид спорту, який входить до програми Ігор Олімпіад. З метою популяризації виду спорту серед молоді, починаючи з 1998 р., проводяться чемпіонати світу зі стрибків на батуті серед різних вікових груп. Розвиток даного виду спорту тісно пов’язаний із постійним вдосконаленням обладнання – батуту, а також системи суддівства та проведення змагань. Переважна більшість змін міжнародних правил змагань покликана об’єктивізувати суддівство та підвищити видовищність виду спорту. Проте дослідження свідчать, що організація та проведення змагань для юних спортсменів суттєво відрізняється від змагань серед дорослих, що й обумовило актуальність проведеного дослідження.

Мета – визначення впливу різних компонентів оцінки на загальний результат виступів спортсменів 13-16 років на всесвітніх змаганнях серед вікових груп зі стрибків на батуті.

Матеріал і методи дослідження: теоретичний аналіз і узагальнення науково-методичної літератури з даної проблематики, ретроспективний аналіз міжнародних правил змагань зі стрибків на батуті, синтез та узагальнення, методи математичної статистики.

Результати. Ретроспективний аналіз регулюючих документів проведення змагань серед юних спортсменів свідчить, що всесвітні змагання серед вікових груп зі стрибків на батуті з 1998 р. до 2019 р. проводилися серед чотирьох основних вікових груп. В період з 1998 р. по 2013 р. спортсмени виконували лише одну змагальну вправу. Аналіз протоколів всесвітніх змагань серед вікових груп 2005-2010 рр. показав, що серед батутистів 13-16 років одним із компонентів оцінки, який мав найвагоміший вплив на загальний результат спортсменів була оцінка техніки, друге місце посідала оцінка складності виконаних елементів.

Проте в 2011 р. відбулися зміни міжнародних правил змагань зі стрибків на батуті та додавання третього компоненту оцінювання змагальних виступів – «оцінки часу». Дослідження виступів спортсменів на всесвітніх змаганнях серед вікових груп 2011 р. (м. Бірмінгем, Великобританія) показали, що вагомість

оцінки техніки значно знизилась, другим за значущістю компонентом змагальних вправ стала оцінка часу, а оцінка складності виконаних вправ стала посідати лише третє місце. Починаючи з 2013 р. спортсмени усіх вікових груп почали виконувати по дві змагальні вправи, як і дорослі спортсмени. Однак, наступне нововведення, що мало значний вплив на систему оцінювання змагальних вправ в стрибках на батуті, – це поява «оцінки горизонтального переміщення по сітці» у 2017 р. Аналіз протоколів всесвітніх змагань серед вікових груп 2017 та 2019 рр. свідчить, що серед батутистів 13-16 років найвагомішими компонентами оцінювання, які впливали на кінцевий результат спортсменів, стали оцінка техніки й оцінка часу.

Висновки. Зміни міжнародних правил змагань зі стрибків на батуті в період з 2011 по 2019 рр. мали безпосередній вплив на організацію та проведення всесвітніх змагань серед вікових груп. Із зміною кількості виконуваних вправ, появою нових компонентів оцінювання, а саме «оцінки часу» та «оцінки горизонтального переміщення по сітці» в стрибках на батуті, з’явилися об’єктивні показники змагальної діяльності, які станом на 2019 р. привносять до  кінцевого результату спортсменів близько 35% від загальної суми балів. Таким чином, можна зробити висновок, що нові компоненти оцінювання змагальної діяльності в стрибках на батуті відіграють вирішальну роль в кінцевому результаті спортсменів. 

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-07-11

Номер

Розділ

Статті